Revolution Slider - en to it translation catalogue (357 entries)

en: Pages to include RevSlider libraries
it: Pagine per includere librerie RevSlider

en: If you want to use the PHP function "putRevSlider" in your code please make sure to check "
it: Se si desidera utilizzare la funzione PHP "putRevSlider " nel codice assicuratevi di controllare "

en:  " in the backend's "General Settings" (top right panel). <br> <br> Or add the current page to the "
it:  "nel backend di " Impostazioni generali"(pannello in alto a destra). <br> Oppure aggiungere la pagina corrente per la "

en: " option box.
it: " Box opzioni.

en: Revolution Slider Error:
it: Revolution Slider ERRORE:

en: Select Slide Image
it: Seleziona Immagine Slide

en: Close
it: Chiudi

en: Copy / Move
it: Copia/Sposta

en: Thumbnails
it: Miniature

en: (never show this message again)&nbsp;&nbsp;<b>X</b>
it: (non mostrare di nuovo questo messaggio)&nbsp;&nbsp;<b>X</b>

en: Choose Slide Template
it: Scegli il Template della Slide

en: Go Back
it: Torna indietro

en: Slider Import Success, redirecting...
it: Slider Importate con Successo, sto reindirizzando ...

en: Slider updated
it: Slider Aggiornata

en: Slide Created
it: Slide Creata

en: Slides Created
it: Slides Create

en: Slide Created, redirecting...
it: Slide Create, sto reindirizzando...

en: Slide updated
it: Slide aggiornata

en: General settings updated
it: Impostazioni Generali aggiornate

en: Sortby updated
it: Ordinamento Aggiornato

en: Image urls replaced
it: Le URL delle immagini sono state sostituite

en: Settings in all Slides changed
it: Le impostazioni in tutte le Slides sono state cambiate

en: The API key, the Purchase Code and the Username need to be set!
it: La chiave API, il Codice di acquisto e la Username devono essere impostati!

en: Purchase Code Successfully Activated
it: Codice di acquisto attivato con Successo

en: Purchase Code is invalid
it: Codice di acquisto non valido

en: Successfully removed validation
it: Convalida rimossa con Successo

en: Could not remove Validation!
it: Impossibile rimuovere convalida!

en: Please Wait...
it: Attendere...

en: Actions
it: Azioni

en: Remove
it: Rimuovi

en: Slide Title
it: Titolo Slide

en: Top
it: Alto

en: Right
it: Destra

en: Bottom
it: Basso

en: Left
it: Sinistra

en: Opacity
it: Opacità

en: Angle
it: Angolazione

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Template Slide
it: Modifica il template della Slide

en: Edit Slide
it: Modifica Slide

en: Title:
it: Titolo:

en: Help
it: Aiuto

en: Post Replace Placeholders:
it: Sostituisci Post Segnaposto:

en: Any custom meta tag
it: Qualsiasi Meta tag personalizzati

en: Post Title
it: Titolo del Post

en: Post Excerpt
it: Estratto del Post

en: Post Alias
it: Alias del Post

en: Post content
it: Contenuto del Post

en: The link to the post
it: Link al Post

en: Date created
it: Data di creazione

en: Date modified
it: Data della modifica

en: Author name
it: Nome dell'Autore

en: Number of comments
it: Numero di Commenti

en: List of categories with links
it: Elenco delle categorie con Link

en: List of tags with links
it: Elenco dei Tag con Link

en: Events Placeholders:
it: Eventi Segnaposto:

en: Event start date
it: Inizio data dell'evento

en: Event end date
it: Evento e data

en: Event start time
it: Inizio tempo dell'evento

en: Event end time
it: Evento e tempo

en: Event ID
it: Evento ID

en: Event location name
it: Evento posizione nome

en: Event location slug
it: Evento posizione slug

en: Event location address
it: Evento posizione indirizzo

en: Event location town
it: Evento posizione città

en: Event location state
it: Evento posizione stato

en: Event location postcode
it: Evento posizione cod. postale

en: Event location region
it: Evento posizione regione

en: Event location country
it: Evento posizione provincia

en: Title
it: Titolo

en: Save As
it: Salva come

en: Update Static Layers
it: Aggiorna Layer Statici

en: updating
it: Aggiornamento

en: Slider Settings
it: impostazioni Slider

en: Delete Slide
it: Elimina Slide

en: Preview
it: Anteprima

en: Delete this slide?
it: Elimina questa Slide?

en: Sort by
it: Ordina per

en: Updating Sorting...
it: Aggiornamento Ordinamento...

en: Saving Order
it: Salva Ordine

en: Unpublish Post
it: Non pubblicare Post

en: Publish Post
it: Pubblica Post

en: Edit Post
it: Modifica Post

en: Delete
it: Elimina

en: Warning! Removing this entry will cause the original wordpress post to be deleted.
it: Attenzione! La rimozione di questo inserimento causerà eliminazione del post originale da Wordpress.

en: Global Settings
it: Impostazioni Globali

en: All
it: Tutti

en: Gallery
it: Galleria

en: No Sliders Found
it: Non sono state trovate Sliders

en: From the
it: Dal

en: theme html
it: Tema html

en: use
it: usa

en: widgets panel
it: Pannello Widget

en: drag the "Revolution Slider" widget to the desired sidebar
it: Copia la "Revolution Slider" Widget dove desideri nella Sidebar

en: Version Information
it: Informazioni sulla Versione

en: Installed Version
it: Versione Installata

en: Latest Available Version
it: Ultima Versione Disponibile

en: Check Version
it: Controlla Versione

en: Why is this Important ?
it: Perchè questo è importante ?

en: Benefits
it: Benefici

en: Get Premium Support
it: Vai al Supporto Premium

en: Information
it: Informazioni

en: Please note that this plugin came bundled with a theme. The use of the Revolution Slider is limited to this theme only.<br>If you need support from the Slider author ThemePunch or you want to use the Revolution slider with an other theme you will need an extra single license available at CodeCanyon.
it: Si prega di notare che questo plugin è venuto in bundle con un tema. L'uso della Revoluzion Slider si limita solo a questo tema. <br> Se hai bisogno di supporto da parte dell'autore Slider ThemePunch o si desidera utilizzare  Revoluzion Slider con un altro tema è necessario una licenza singola disponibile in CodeCanyon.

en: Update History
it: Storico Aggiornamenti

en: Import Slider
it: Importa Slider

en: Choose the import file
it: Scegli il file da importare

en: Note: custom styles will be updated if they exist!
it: Nota: Eventuali Stili personalizzati saranno aggiornati se esistono!

en: Custom Animations:
it: Animazioni Personalizzate:

en: overwrite
it: Sovrascrivi

en: append
it: aggiungi

en: Static Styles:
it: Stili Statici

en: Duplicate
it: Duplica

en: Do It!
it: Fatto!

en: Copy / move slide
it: Copia / Sposta Slide

en: Choose Slider
it: Scegli Slider

en: Choose Operation
it: Scegli Operazione

en: Copy
it: Copia

en: Move
it: Sposta

en: General Settings
it: Impostazioni Generali

en: View Plugin Permission:
it: Vedi i permessi del Plugin:

en: To Admin
it: Amministratore

en: To Editor, Admin
it: Editore, Amministratore

en: Author, Editor, Admin
it: Autore, Editore, Amministratore

en: The role of user that can view and edit the plugin
it: Il ruolo dell' utente che può visualizzare e modificare il plugin

en: Include RevSlider libraries globally:
it: Includi RevSlider nelle librerie globali:

en: ON - Add CSS and JS Files to all pages. </br>Off - CSS and JS Files will be only loaded on Pages where any rev_slider shortcode exists.
it: On - Aggiungere CSS e JS files a tutte le pagine. </br>Off - CSS e JS files verranno caricati solo nelle pagine in cui sono presenti le scorciatoie rev_slider.

en: Pages to include RevSlider libraries:
it: Pagine dove includere le librerie RevSlider:

en: Specify the page id's that the front end includes will be included in. Example: 2,3,5 also: homepage,3,4
it: Specifica ID della pagina che comprende il front-end è sarà incluso in. Esempio:. 2,3,5 anche: homepage, 3,4

en: Putting the js to footer (instead of the head) is good for fixing some javascript conflicts.
it: Mettere i js nel Footer (invece della head) è un buon sistema per fissare alcuni conflitti javascript.

en: Enable Markup Export option:
it: Abilita l'opzione per esportare note di revisione:

en: This will enable the option to export the Slider Markups to copy/paste it directly into websites.
it: Abilita l'opzione per esportare le note di revisione della Slider è a copiare / incollare direttamente nei siti web.

en: Enable Logs:
it: Abilita Logs:

en: Enable console logs for debugging.
it: Abilita consolle Logs per il debugging.

en: Update
it: Aggiorna

en: Add Video Layout
it: Agg. Layout Video

en: Source
it: Fonte

en: Settings
it: Impostazioni

en: Choose video type
it: Scegli tipo di Video

en: example
it: esempio

en: Poster Image Url
it: Url Immagine Poster

en: Dotted Overlay:
it: Copertura tratteggiata:

en: none
it: Nessuna

en: 2 x 2 Black
it: 2 x 2 Nero

en: 2 x 2 White
it: 2 x 2 Bianco

en: 3 x 3 Black
it: 3 x 3 Nero

en: 3 x 3 White
it: 3 x 3 Bianco

en: Aspect Ratio:
it: Aspetto Ratio:

en: Loop Video:
it: Cicli Video:

en: Disable
it: Disabilita

en: Loop, Slide does not stop
it: Ciclo, non fermare la Slide

en: Only 1st Time:
it: Solo 1° Tempo:

en: Next Slide On End:
it: Nuova Slide alla Fine

en: Hide Controls:
it: Nascondi controlli:

en: Mute:
it: Muto:

en: Video Speed:
it: Velocità Video

en: Video Preload:
it: Video Precaricato:

en: Preview Image
it: Anteprima Immagine

en: Disable Mobile:
it: Disabilità Mobile:

en: Arguments:
it: Argomenti:

en: Add This Video
it: Agg. questo Video

en: Update Video
it: Aggiorna Video

en: Your Envato username.
it: Il tuo Envato Username.

en: Envato API Key:
it: Chiave API Envato:

en: Purchase code:
it: Codice di Acquisto:

en: Please enter your
it: Inserisci in tuo

en: CodeCanyon Slider Revolution purchase code / license key
it: CodeCanyon Revolution Slider codice di acquisto / Chiave licenza

en: . You can find your key by following the instructions on
it:  È possibile trovare la chiave seguendo le istruzioni su

en:  this page.
it: Questa Pagina.

en: Register
it: Registra

en: Deregister
it: Cancellati

en: Search for Updates
it: Cerca Aggiornamenti

en: To register the plugin on a different website, click the “Deregister” button here first.
it: Per registrare il plugin in un altro sito, prima fare clic sul pulsante "Cancellati" qui.

en: How to get Support ?
it: Come ottenere supporto?

en: Please feel free to contact us via our
it: Non esitate a contattarci tramite il nostro

en: Support Forum
it: Forum di Supporto

en: and/or via the
it:  e/o vai

en: Item Disscussion Forum
it: Oggetto discussione Forum

en: Click Here to get
it: Clicca qui per andare

en: Premium Support and Auto Updates
it: Supporto Premium e Aggiornamenti Automatici

en: Change Image
it: Cambia Immagine

en: External URL
it: URL Esterno

en: Get External
it: Ottieni Esterno

en: Transparent
it: Trasparente

en: Solid Colored
it: Colore Tinta Unita

en: Custom
it: Personalizzato

en: Width:
it: Altezza:

en: Background Fit:
it: Sfondo Fit:

en: Background Position:
it: Posizione Sfondo:

en: Background Repeat:
it: Ripeti Sfondo:

en: Easing:
it: Effetto:

en: Duration (in ms):
it: Durata (in ms):

en: The title of the slide, will be shown in the slides list.
it: Il titolo della Slide, verrà visualizzato nell'elenco delle Slides.

en: Published
it: Pubblicato

en: Unpublished
it: Non Pubblicato

en: The state of the slide. The unpublished slide will be excluded from the slider.
it: Stato della Slide. La Slide non pubblicata sarà esclusa dalla Slider.

en: Language
it: Lingua

en: The language of the slide (uses WPML plugin).
it: Lingua della Slide (usa WPML plugin).

en: Slide Thumbnail. If not set - it will be taken from the slide image.
it: Miniatura della Slide. Se non è impostato - sarà presa dall'immagine della Slide.

en: Adds a unique class to the li of the Slide like class="rev_special_class" (add only the classnames, seperated by space)
it: Aggiunge una classe unica alla Slide come una classe a piacere="rev_special_class" (aggiungere solo i nomi della classe, separati da uno spazio)

en: Adds a unique ID to the li of the Slide like id="rev_special_id" (add only the id)
it: Aggiunge un ID univoco alla Slide come un ID a piacere="rev_special_id " (aggiungere solo l'id)

en: Enable
it: Abilita

en: Regular
it: Regolare

en: To Slide
it: A Slide

en: Same Window
it: Altra Finestra

en: New Window
it: Nuova Finestra

en: -- Not Chosen --
it: -- Nessuna scelta --

en: -- Next Slide --
it: -- Prossima Slide --

en: -- Previous Slide --
it: -- Precedente Slide --

en: -- Scroll Below Slider --
it: -- Scorrere sotto Slider --

en: Show Layers from Slide:
it: Mostra Layers della Slide:

en: Add Slide
it: Agg. Slide

en: Style
it: Stile

en: Animation
it: Animazione

en: Loop Animation
it: Animazione Ciclo

en: Static Layers
it: Layer Statici

en: Global Style Editor
it: Editore di Stile globale

en: Dynamic Styles (Not Editable):
it: Stili Dinamici (Non modificabile)

en: Save Static Styles
it: Salva Stili Statici

en: Overwrite current static styles?
it: Sovrascrivi Stili Statici correnti ?

en: White Space
it: Spazio Bianco

en: Background
it: Sfondo

en: Rotation
it: Rotazione

en: Perspective
it: prospettiva

en: Center
it: Centro

en: No Corner
it: Nessun Angolo

en: Sharp
it: Angolo

en: Sharp Reversed
it: Angolo invertito

en: Scale
it: Scala

en: Skew
it: Inclinato

en: Origin
it: Origine

en: Disabled
it: Disabilita

en: Pendulum
it: Pendolo

en: Slideloop
it: Cicli Slide

en: Start
it: Inizio

en: End
it: Fine

en: Source Type
it: Tipo di Fonte

en: Classes
it: Classi

en: Static Layers will be shown on every slide in template sliders
it: I Layer statici verranno visualizzati in ogni Slide del template Sliders

en: Start on Slide
it: Inizio della Slide

en: End on Slide
it: Fine della Slide

en: Delete All Layers
it: Cancella tutti i Layers

en: Helper Grid:
it: Griglia di Aiuto:

en: Snap to:
it: Applica a:

en: None
it: Nessuna

en: Help Lines
it: Linea di aiuto

en: Width
it: Largh.:

en: Height
it: Alt.:

en: Next Slide
it: Slide successiva

en: Previous Slide
it: Slide precedente

en: Pause Slider
it: Pausa Slider

en: Link Type
it: Tipo di Link

en: Delay
it: Durata

en: Class
it: Classe

en: Edit Slider
it: Modifica Slider

en: New Slider
it: Nuova Slider

en: Specific Posts
it: Posts specifici

en: Min. Height
it: Alt. Minima

en: Edit Slides
it: Modifica Slides

en: Save Settings
it: Salva Slider

en: updating...
it: Sto Aggiornando...

en: Delete Slider
it: Elimina Slider

en: Preview Slider
it: Anteprima Slider

en: Custom CSS
it: CSS Personalizzato

en: Custom JavaScript
it: JavaScript Personalizzato

en: Transitions
it: Transizioni

en: First Transition Active
it: Attiva prima transizione

en: First slide transition type
it: Tipo Prima transizione Slide

en: Transition Duration
it: Durata Transazione

en: Appearance
it: Aspetto

en: Position
it: Posizione

en: Shadow Type
it: Tipo di Ombra

en: No Shadow
it: Nessuna

en: Background color
it: Colore Sfondo

en: Show Background Image
it: Mostra Immagine di Sfondo

en: Background Image Url
it: Url Immagine di Sfondo

en: Set
it: Imposta

en: Position on the page
it: Posizione sulla pagina

en: The top margin of the slider wrapper div
it: Padding del margine superiore della slider

en: Margin Top
it: Margine Alto

en: The bottom margin of the slider wrapper div
it: Padding del margine inferiore della slider

en: Margin Bottom
it: Margine Basso

en: The left margin of the slider wrapper div
it: Padding del margine sinistro della slider

en: Margin Left
it: Margine Sinistro

en: The right margin of the slider wrapper div
it: Padding del margine destro della slider

en: Margin Right
it: Margine Destro

en: Navigation
it: Navigazione

en: Yes
it: Si

en: Thumb Width
it: Larghezza miniatura

en: Thumb Height
it: Altezza miniatura

en: Enable Swipe Function on touch devices
it: Abilita Funzione Swipe  sui dispositivi touch

en: Touch Enabled
it: Abilita Touch

en: Lazy Load
it: Caricamento lento

en: Troubleshooting
it: Risoluzione dei problemi

en: JQuery No Conflict Mode
it: JQuery Non in modalità Conflitto

en: Put JS Includes To Body
it: Mettere JS Incluso nel corpo

en: Output Filters Protection
it: Filtri di protezione Output

en: By Compressing Output
it: Per compressione di Output

en: By Echo Output
it: Per Echo di Output

en: Export Slider
it: Esporta Slider

en: Export with Dummy Images
it: Esporta con Immagini fittizie

en: Replacing...
it: Sostituzione ...

en: API Functions
it: Funzioni API

en: Resume Slider
it: Riprendi Slider

en: Go To Slide
it: Vai alla Slide

en: External Scroll
it: Scroll Esterno

en: Redraw Slider
it: Ridisegna Slider

en: Video Settings
it: Impostazioni Video

en: Add New Font
it: Agg. nuovi Font

en: Copy the Google Font Family from <a href="http://www.google.com/fonts" target="_blank">http://www.google.com/fonts</a> like: <strong>Open+Sans:400,700,600</strong>
it: Copia le Google Font Family da <a href="http://www.google.com/fonts" target="_blank">http://www.google.com/fonts</a> like: <strong>Open+Sans:400,700,600</strong>

en: Create New Slider
it: Crea nuova Slider

en: Unpublish Slide
it: Slide non Pubblicata

en: Publish Slide
it: Pubblica Slide

en: Deleting Slide...
it: Elimina Slide...

en: Open copy / move dialog
it: Apri copia / sposta finestra di dialogo

en: Working...
it: Sto lavorando...

en: New Slide
it: Nuova Slide

en: New Transparent Slide
it: Nuova Slide Trasparente

en: Adding Slide...
it: Sto Aggiungendo la Slide...

en: Select image or multiple images to add slide or slides
it: Selezionare un'immagine o più immagini da aggiungere alla Slide o alla Slider

en: To Slider Settings
it: Impostazioni Slider

en: Preview Slide
it: Anteprima Slide

en: Choose slide language
it: Scegli Lingua della Slide

en: Choose language
it: Cambia Lingua

en: CAPTIONS CSS
it: VOCI CSS

en: Replace image path:
it: Sostituire percorso dell'immagine:

en: From:
it: Da:

en: To:
it: A:

en: Replace
it: Sostituisci

en: Header
it: Titolo

en: Mark to Copy
it: Marchio copiato

en: Body
it: Corpo

en: Loading Preview...
it: Caricamento Anteprima ...

en: Purchase Code already registered!
it: Codice di acquisto già registrato!

en: No slides found, please add at least one Slide Template to the choosen Template Slider.
it: Non sono state trovate Slides, si prega di aggiungere almeno un Slide Templete scelto dal Template Slider.

en: No slides found, please add some slides
it: Non sono state trovate Slides, per favore aggiungi alcune Slides

en: Revolution Slider Error
it: Revolution Slider ERRORE

en: animations imported!
it: Animazioni Importate!

en: no custom animations found, if slider uses custom animations, the provided export may be broken...
it: Non sono state trovate animazioni personalizzate, se la Slide utilizza animazioni personalizzate, l'esportazione condizionata può essere corotta ...

en: dynamic styles imported!
it: Stili dinamici Importati!

en: no dynamic styles found, if slider uses dynamic styles, the provided export may be broken...
it: nessun stile dinamico è stato trovato, se la Slider utilizza stili dinamici, l'esportazione condizionata può essere danneggiata ...

en:  not found!<br>
it:  non trovato!<br>

en: Displays a revolution slider on the page
it: Visualizza una revolution slider nella pagina

en: No sliders found, Please create a slider
it: Non sono state trovate sliders, per favore creane una

en: Home Page Only
it: Solo nella Home Page

en: Pages: (example: 2,10)
it: Pagine: (esempio: 2,10)

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: All Events
it: Tutti gli Eventi

en: Today
it: Oggi

en: Tomorrow
it: Domani

en: Future
it: Futuri

en: Past
it: Dopo

en: This Month
it: Questo Mese

en: Next Month
it: Mese prossimo

en: Event Start Date
it: Data Inizio Evento

en: Event End Date
it: Data Fine Evento

en: View all posts in %s
it: Vedi tutti i posts in %s

en: All Languages
it: Tutte le Lingue
